LOCAL "UNIESIENIE"

Lokal "Uniesienie"-Najlepszy Lokal Świata


#1 2008-08-04 11:23:59

Naruto Uzumaki Alfons

Administrator

5711982
Zarejestrowany: 2008-07-17
Posty: 91
Punktów :   
WWW

Rodzaje sztuk walki w Japonii

Rodzaje sztuk walki



http://republika.pl/blog_lo_3335871/3725598/tr/36_8_6.gif



Aiki-jutsu

Aiki-jutsu można przetłumaczyć jako zharmonizowanie ai poprzez siłę ki za pomocą techniki jutsu.

W tej sztuce walki ruch odbywa się po okręgu z wykorzystaniem siły dośrodkowej.


Aikido


Aikido wyrasta, jako ucywilizowana i usportowiona forma walki, ze wschodniej sztuki walki wręcz. Sportowe reguły Aikido opracował UeshibaMorihei na przełomie XIX i XX wieku.

Walka ta polega przede wszystkim na obronie za pomocą uników, zejściu z linii przeciwnika i wykorzystaniu jego energii. Aikido składa się przede wszystkim z rzutów, dźwigni, szczególnie na na małe stawy:nadgarstki i łokcie, oraz uników. Walka ta posiada rozbudowaną technikę, jednak większość z nich opiera się na ruchu kołowym lub po łuku.

Trening w aikido zależy od instruktora, jednak przede wszystkim jest to powtarzanie technik pokazywanych przez niego. Podczas treningu następuje podział na uke ? osobę, na której jest wykonywana technika,oraz tori (lub nage) ? osobę, która wykonuje technikę. Ta pierwsza przeprowadza atak, by osoba wykonująca daną technikę mogła się obronić za pomocą aikido. Dodatkowo w tej sztuce walki może wystąpić trening z bronią. Jest to najczęściej drewniany kij jo, drewniany miecz Bokken lub nóż tanto (najczęściej tego drewniana imitacja).

Obrona w aikido polega przede wszystkim na wytrąceniu z równowagi przeciwnika, dlatego też większość technik kończy się rzutem. Niewielki odsetek zakończony jest trzymaniem. Podstawowymi pojęciami są: wejście(irimi), cofnięcie się (omote), obrót (tenkan) i uderzenie (atemi).

Tak jak w wielu innych sztukach walki, także w aikido obowiązuje konkretny strój. Jest to kimono składające się z keikogi (kurtki),zubon (spodni), obi (pasa) oraz bardzo szerokich spodni zwanych hakama,które na ogół noszą osoby ze stopniem mistrzowskim oraz uczniowskim 1 i2 kyu.

Iaido

Słowo Iaido, tłumacząc z języka japońskiego, oznacza: i - być, ai -harmonia, do - droga, sztuka wyciągnięcia długiego miecza japońskiego,tzn. katany. Jest to odmiana szermierki, tylko zamiast szpad używane są miecze.

Jest to sztuka, która uczy obrony i posługiwania się także prawdziwym mieczem w realnych sytuacjach. Dlatego też nie bazuje ona tylko na obronie, ale także na kontrataku. Oprócz nauki samej techniki, bardzo ważne jest aby potrafić przewidzieć ruch przeciwnika.


Jodo
Jodo jest to japońska odmiana szermierki, w której używa się drewnianego kija jo. Celem tej sztuki walki jest samoobrona.

Głównym celem ataków w jodo jest splot słoneczny, a następnie skroń,punkt między oczami, nadgarstki oraz boki brzucha. Obrona polega na unikach oraz zasłona przy pomocy jo. Jodo trenuje się najczęściej w formie ćwiczeń kata.



Karate
Słowo karate oznacza "gołe ręce", jednak pełna nazwa tej sztuki walki to "karate-do" czyli "droga pustych rąk". Jako nazwa została zatwierdzona dopiero w 1936 roku. Jest to sztuka walki bez broni, za pomocą rąk. Karate stało się także systemem doskonalenia się wewnętrznego.

Karate polega na zadawaniu ciosów za pomocą twardych części kończyn oraz blokowaniu ataków.

Obecnie istnieje podział na karate tradycyjne oraz sportowe. Pod koniec lat 50-tych, kiedy to karate stało się bardzo popularne, zaczęto zapraszać mistrzów z Japonii. Ponieważ była ich ograniczona ilość,wiele rejonów świata wykształciło własne formy "nowego karate".

Karate tradycyjne

Jest to tzw. karate na śmierć i życie, oparte na stylach klasycznych. Wyróżnia się następujące kategorie zawodów:
1. Kumite (wolny sparring) - indywidualne mężczyzn i kobiet oraz drużynowe mężczyzn
2. Kata (formy) - indywidualne mężczyzn i kobiet oraz drużynowe
3. Enbu (demonstracja techniki atak - obrona) - mężczyzna/kobieta i mężczyzna/mężczyzna
4. Fukugo (złożone z kumite i kata) - mężczyzn i kobiet

Karate sportowe

Jest to sport z elementami samoobrony. Wykorzystuje się go na zawodach. Wyróżnia się następujące konkurencje:
1. kata indywidualne i drużynowe (demonstracja technik)
2. kumite (walka mężczyzn), w którym walka jest markowana - nie wolno zadawać ciosów w głowę, szyję, piersi, brzuch i plecy.
W obu konkurencjach zawodnicy są oceniani przez sędziów.

Ju-jitsu
Współczesne ju-jitsu ma niestety już niewiele wspólnego z tradycyjną sztuką walki o tej samie nazwie. Pozostałe szkoły uczą tzw. modernju-jitsu Ukształtowana została przez japońskich samurajów.

Ju-jitsu oznacza łagodną sztukę, jednak w swoich technika posiada także te bardziej niebezpieczne. Podstawą tej sztuki walki jest cały wachlarz technik, począwszy od postawy, poruszanie się i obroty, a kończąc na unieruchomieniach i duszeniach. Łączone są w liczne kombinacje, która umożliwiają obronę zarówno przed napastnikiem uzbrojonym, jak i nieuzbrojonym.

Rodzaj treningu zależy od szkoły, jednak można go podzielić na statyczny i dynamiczny. Ten drugi to trening w ciągłym ruchu: biegi,podskoki. Trening statyczny może polegać na rozmasowywaniu poszczególnych części ciała. W dalszych częściach treningu ćwiczone są techniki podstawowe, łączone i kombinację oraz siłowe i rozluźniające.

Ju-jitsu kieruje się trzema zasadami:
1. Ustąp aby zwyciężyć
2. Minimum wysiłku, maksimum skuteczności.
3. Przez czynienie sobie dobra nawzajem do dobra ogółu.



Kendo

Kendo w dzisiejszy czasach stało się nie tylko sztuką walki, ale także sportem czy sposobem rekreacji. Jest to odmiana szermierki sportowej,która jako szpady używa się mieczy bambusowych zwany shinai. W przeciwieństwie do tradycyjne szermierki, kendo trzyma się mieczoburącz. Sam termin z japońskiego oznacza "drogę miecza".

Oprócz miecza bardzo ważną rolę odgrywa ubiór tradycyjny strój japoński- bluza keikogi oraz szerokie spodnie hakama. Dodatkowo podczas uczestnicy ubrani są w specjalny strój ochronny (kendogu, bogu)składający się z solidnych osłon twarzy, głowy i ramion (hełm zwany men), korpusu (napierśnik zwany do), ochraniaczy niższych części ciała(tare) oraz długich rękawic (kote).

Walka toczy się w specjalnie wyznaczonym kwadracie o wymiarach 9-11metrów. Czas walki wynosi do 5 minut, z wyjątkiem uzyskania przez jednego z zawodników 2 punktów. Aby je zdobyć należy trafić mieczem w głowę men, bok korpusu do, rękę kote lub zadać pchnięcie w gardło tsuki.

Kenjutsu

Obecnie wyróżnia się trzy podstawowe nurty kenjutsu:
1. Nowoczesny, w którym wykorzystywane są bambusowe lub kauczukowe miecze oraz ochraniacze
2. Tradycyjny, w którym wykorzystywane są drewniane miecze, co zmusza walczącego do większej koncentracji
3. Skodyfikowana walka sportowa

W kenjutsu wykorzystuje się miecze zwane Bokken, który przygotowuje uczącego się do walki prawdziwym. Oprócz techniki bardzo ważne jest oddychanie, które można doskonalić za pomocą medytacji , wyciszeniu umysłu czy autosugestii. Myślenie o zwycięstwie wytrąca walczącego z równowagi.

Trening w kenjutsu prowadzony jest w formie kata, jednak w przeciwieństwie do kendo, ciosy można zadawać w każdą część ciała.

Kobudo

Kobudo posiada dwa znaczenia:

1. Jest to nazwa ogólna japońskich sztuk walki.

2. Sztuka walki wywodząca się z Wysp Ryukyu. Używana jest w niej broń pochodzenia rolniczego, m.in. bo, sai, nunchaku, tonfa.

Broń:

Bo - jest to kij, podstawowa broń w tej sztuce walki; jego wymiary wynoszą od 30 do 370 cm długości, jednak standardowe kij to 180cm o kształcie okrągłym, sześcio- lub ośmiokątnym o ściętych stożkowo końcach.

Tonfa - inaczej zwana Tonkuwa, Tuifa; jest to pałka z rączką, przypominająca pałkę policyjną

Nunchaku - pierwotnie było to narzędzie do młócenia ryżu; są to dwie, równej długości, pałki połączonych za pomocą sznurka lub łańcucha; długość pałek wynosi od 30-40 cm.

Sai - inaczej zwany "rogiem śmierci"; jest to para żelaznych prętów z gardą w kształcie litery U, przypominające trójząb

Kama - swoim kształtem przypomina sierp, z drewnianą rączką.

Kyudo

Kyudo oznacza dosłownie drogę łuku. Sztuka walki wywodzi się z bojowych tradycji japońskich samurajów i średniowiecznej sztuki walki łuczniczej kyu-jutsu. Jest to nie tylko sztuka, ale także sposób na rozwój moralny i duchowy. Najwyższym ideałem kyudo jest "seisha seichu" - "właściwe strzelanie to właściwe trafianie". Jego istota leży w dążeniu do osiągnięcia prawdy, dobroci i piękna.

Prawdą w tej sztuce walki jest czystość umysłu skoncentrowanego na celu, w którym będzie tkwiła strzała.

Dobroć wyraża się poprzez kurtuazję, współczucie, moralność i brak agresji. Ćwiczący jest osobą, która zachowuje spokój i wdzięk w czasie największego nacisku albo konfliktu.

Piękno otacza dwie poprzednie cechy, a manifestowane jest poprzez tradycje i ceremoniał związany ze sztuką walki.

Łuk wykorzystywany w kyudo jest bardzo długi i swoją wysokością przewyższa zawodnika. Produkowany według prastarych metod z bambusa,drewna i skóry. Teraz często używa się materiałów syntetycznych,zarówno do łuków (yumi) jak i strzał (ya), ze względu na warunki klimatyczne. Tradycyjne lotki do strzał produkowane były z piór orła lub jastrzębia.

Trening rozpoczyna się przeważnie strzelając do słomianych celi (makiwara)z małych odległości. Ze względu na bliskość, zawodnicy przeważnie trafiają do celu, dlatego w tej fazie liczy się koncentracja i doskonalenie techniki. Później cel jest oddalany. Cały proces przygotowania składa się z ośmiu elementów:
- Ashibumi - ustawienie stóp
- Dozukuri - poprawienie postawy
- Yugamae - przygotowanie łuku
- Uchiokoshi - podniesienie łuku
- Hikiwake - napinanie łuku
- Kai - zakończenie napinania
- Hanare - strzał
- Zanshin - powrót do postawy zasadniczej

Naginata-do


Naginata-do jest odmianą japońskiej szermierki prowadzonej przy pomocy włóczni naginata (czasami zwanej halabardą).

Obecnie istnieją dwie szkoły naginata-do:
- Jikishin-Kage-ryu - opiera się głównie na używaniu włóczni
- Tendo-ryu - wraz z włócznią używany jest sierp i łańcuch, pałka lub miecz.

Jako technikę używa się cięć, smagnięć, pchnięć, blokowań i parowań ciosów oraz zasłon. Ćwiczy się na obie strony ciała, przez co doskonalony jest zmysł równowagi.

W formie sportowej istnieją dwa rodzaje konkurencji:
- engi- polega na wykonywaniu form kata według ustalonego porządku przy użyciu dębowego drzewca i ostrza, przypominającego w pełni kształt włóczni
- shiai - na bezpośrednim atakowaniu specjalną bronią bezpieczną miejsc chronionych podobnie jak w kendo: maską men,rękawicami kote, napierśnikiem do oraz dodatkowo nagolennikami sune-ate.

Na zawodach używa się włóczni o wymiarach od 215 do 225 cm długości,ważących minimum 650 g, z drzewca, które jest sporządzone z dębu, a"ostrze" o długości 60-80 cm wykonane z profilowanego bambusa.

Sumo

Sumo jest formą zapasów uważaną za sport narodowy Japonii. Samo słowo oznacza szybkie przeciwdziałanie uderzeniom przeciwnika. Główną zasadą jest wypchnięcie przeciwnika poza określony krąg lub zmuszenie go do dotknięcia ringu inną częścią ciała niż stopą. Koło ringu ma średnicę4,55 m oraz wysokością od 30-60 cm.

Sama walka trwa kilka minut, jednak poprzedzona jest ceremoniałem,który wywodzi się z historii. Na początku zawodnicy rzucają solą z mieszaną z piaskiem, aby oczyścić arenę oraz kiwają się, aby zademonstrować swoją siłę.


Tai jitsu

Nazwa tai jitsu oznacza sztukę ciała. Tak właśnie Japończycy nazywali sztukę samoobrony. W zależności od szkoły zawodnicy używają lub nie broni. W Polsce w większości broń jest wykorzystywana. Sztuka walki podobna do ju jitsu.

Tai jitsu jest sztuką doskonalenia ciała i umysłu, uczy szacunku do samych siebie oraz innych.

...Ehhh Pisałem to 1 Godzinę... xD

http://republika.pl/blog_lo_3335871/3725598/tr/36_8_5.gif


http://i197.photobucket.com/albums/aa320/volition08/Naruto-Oodama-Rasengan.gifhttp://www.lokal0uniesienie.pun.pl/_fora/lokal0uniesienie/gallery/2_1230716645.gif

Offline

 

#2 2008-12-31 19:33:20

 Sasuke14

Just Bboy.

13076268
Call me!
Skąd: Tokyo
Zarejestrowany: 2008-07-17
Posty: 906
Punktów :   

Re: Rodzaje sztuk walki w Japonii

a jak sądzicie co jest najlepsze według was? ;p bo dla każdego coś innego jest najlepsze;p


http://i266.photobucket.com/albums/ii278/nejirocks1219/sasuke%20uchiha/925024d4c670bb0ea18bb7c4.jpg

Offline

 

#3 2008-12-31 19:38:47

Kiiyuko

3 W 1

1197288
Skąd: Katowice ^^
Zarejestrowany: 2008-07-17
Posty: 499
Punktów :   

Re: Rodzaje sztuk walki w Japonii

Z tego co przeczytałam to chuba jodo ;]


http://i16.photobucket.com/albums/b19/SnowNeko/anime%20girls/blondegirl9846.jpg

Offline

 

#4 2008-12-31 19:57:00

 Sasuke14

Just Bboy.

13076268
Call me!
Skąd: Tokyo
Zarejestrowany: 2008-07-17
Posty: 906
Punktów :   

Re: Rodzaje sztuk walki w Japonii

a ja sadze inaczej ;p ale nie będę pisał co bo to nieistotne ;p


http://i266.photobucket.com/albums/ii278/nejirocks1219/sasuke%20uchiha/925024d4c670bb0ea18bb7c4.jpg

Offline

 

#5 2009-01-01 15:56:33

Kiiyuko

3 W 1

1197288
Skąd: Katowice ^^
Zarejestrowany: 2008-07-17
Posty: 499
Punktów :   

Re: Rodzaje sztuk walki w Japonii

LOOOL xDD Nie no przed chwilą pytałeś, które według nas najlepsze a teraz się sam nie wypowiadasz xD


http://i16.photobucket.com/albums/b19/SnowNeko/anime%20girls/blondegirl9846.jpg

Offline

 

#6 2009-01-01 17:16:46

 Sasuke14

Just Bboy.

13076268
Call me!
Skąd: Tokyo
Zarejestrowany: 2008-07-17
Posty: 906
Punktów :   

Re: Rodzaje sztuk walki w Japonii

no pytałem się was a nic nie mówiłem że sam powiem ;p xD


http://i266.photobucket.com/albums/ii278/nejirocks1219/sasuke%20uchiha/925024d4c670bb0ea18bb7c4.jpg

Offline

 

#7 2009-01-01 18:25:09

Kiiyuko

3 W 1

1197288
Skąd: Katowice ^^
Zarejestrowany: 2008-07-17
Posty: 499
Punktów :   

Re: Rodzaje sztuk walki w Japonii

No to Ty też teraz powiedz xD


http://i16.photobucket.com/albums/b19/SnowNeko/anime%20girls/blondegirl9846.jpg

Offline

 

#8 2009-01-01 19:47:43

 Sasuke14

Just Bboy.

13076268
Call me!
Skąd: Tokyo
Zarejestrowany: 2008-07-17
Posty: 906
Punktów :   

Re: Rodzaje sztuk walki w Japonii

nie mam ochoty ;p xDD


http://i266.photobucket.com/albums/ii278/nejirocks1219/sasuke%20uchiha/925024d4c670bb0ea18bb7c4.jpg

Offline

 

#9 2009-01-02 20:16:26

Kiiyuko

3 W 1

1197288
Skąd: Katowice ^^
Zarejestrowany: 2008-07-17
Posty: 499
Punktów :   

Re: Rodzaje sztuk walki w Japonii

(Jakby mnie interesowało na co masz ochotę xDD) No to nie mów


http://i16.photobucket.com/albums/b19/SnowNeko/anime%20girls/blondegirl9846.jpg

Offline

 

#10 2009-01-02 21:24:11

 Sasuke14

Just Bboy.

13076268
Call me!
Skąd: Tokyo
Zarejestrowany: 2008-07-17
Posty: 906
Punktów :   

Re: Rodzaje sztuk walki w Japonii

no w końcu xd


http://i266.photobucket.com/albums/ii278/nejirocks1219/sasuke%20uchiha/925024d4c670bb0ea18bb7c4.jpg

Offline

 

#11 2009-01-14 16:53:44

cassanova

Sensei User

8261249
Skąd: Olsztyn
Zarejestrowany: 2009-01-11
Posty: 103
Punktów :   
WWW

Re: Rodzaje sztuk walki w Japonii

jak dlamnie to wrzystkie sa dobre


http://republika.pl/blog_ku_4028086/5718463/tr/gaara_20is_20trapped.jpg

zycie jest ja szachy raz posywaz królowął, a raz biejsz konia<buahaha

Offline

 

#12 2009-01-14 19:18:36

 Sasuke14

Just Bboy.

13076268
Call me!
Skąd: Tokyo
Zarejestrowany: 2008-07-17
Posty: 906
Punktów :   

Re: Rodzaje sztuk walki w Japonii

jak to się mówi nie ważne kto co umie ważne czy jest się gotowym na zabicie przeciwnika i niezawahanie się xD to podstawa zwycięstwa xd


http://i266.photobucket.com/albums/ii278/nejirocks1219/sasuke%20uchiha/925024d4c670bb0ea18bb7c4.jpg

Offline

 

#13 2009-01-15 16:41:50

cassanova

Sensei User

8261249
Skąd: Olsztyn
Zarejestrowany: 2009-01-11
Posty: 103
Punktów :   
WWW

Re: Rodzaje sztuk walki w Japonii

hah




http://medycynasportowa.magicsport.pl/IMG/Anatomiaczlowieka/czaszka2.PNG

Ostatnio edytowany przez cassanova (2009-01-15 16:42:28)


http://republika.pl/blog_ku_4028086/5718463/tr/gaara_20is_20trapped.jpg

zycie jest ja szachy raz posywaz królowął, a raz biejsz konia<buahaha

Offline

 

#14 2009-01-18 17:55:54

 Sasuke14

Just Bboy.

13076268
Call me!
Skąd: Tokyo
Zarejestrowany: 2008-07-17
Posty: 906
Punktów :   

Re: Rodzaje sztuk walki w Japonii

jak na moje kazda sztuka walki pokona każdą i na odwrót ;p xD
nie ma najlepszej i najgorszej ;p zależy od wojownika posługującego się daną sztuką, pewność siebie, niezawahanie się w ostatecznych momentach i ciągłość treningów to jest droga do najlepszej sztuki - samego siebie xDDD


http://i266.photobucket.com/albums/ii278/nejirocks1219/sasuke%20uchiha/925024d4c670bb0ea18bb7c4.jpg

Offline

 

#15 2009-01-25 13:01:24

Kiiyuko

3 W 1

1197288
Skąd: Katowice ^^
Zarejestrowany: 2008-07-17
Posty: 499
Punktów :   

Re: Rodzaje sztuk walki w Japonii

Nie no spoko... Z tego co wymieniłeś to ja chyba tylko pasuję to tego o treningach


http://i16.photobucket.com/albums/b19/SnowNeko/anime%20girls/blondegirl9846.jpg

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
GotLink.pl